Match
13 - 7
Skillingehallen
20 september 2025
10:00
Referat
Referat: Skillingaryds IS A - IK Cyrus/JBK A
Den efterlängtade hemmapremiären gick som kalkylerat.
Vinst till SIS med 13-7(5474-5268).
En första serie som var jämn ända in i sistarutan, 1 banpoäng till vardera lag.
Serie två blev det ännu jämnare på ett banpar, 1 poängs marginal till hemmalaget till publikens stora glädje.
Underlaget var uppenbart svårspelat för samtliga spelare.
Till serie 3 så bytte SIS manskap, banpoängen stabilt till hemmalaget.
Serie 4 blev det delad pott igen.
När nu IK Cyrus/JBK bytte manskap till serie 5 så var SIS snäppet bättre, 2 sköna poäng plus totalen bärgad gav en ledning med 9-3.
Serie 6 var jämn på bägge banparen, men till slut så drog SIS det längsta strået, och då även totalen gick till hemmalaget så var matchen vunnen, 12-2.
Serie 7, nu var det bortalagets tur att ta bägge banpoängen samt vinna en banpoäng med endast en poängs marginal. Totalen dock till SIS, ställningen nu 13-4.
Avslutande serie 8, inga slagningar att skryta med, tyvärr var bortalaget snäppet mindre dåliga och tog hand om bägge banpoängen och att slå 1299 räckte för att ta totalpoängen då SIS hade mycket blygsamma 1250.
Bäst i SIS var återigen Billy Doolk, Billy fick ihop 768 poäng.
Högsta serie svarade Daniel Hofmann för på 222 poäng.
Omgång 4 så är vi spellediga, och därefter är det speluppehåll.
Så nu är det hårdträning som gäller i några veckor!
Nästa match är på hemmaplan, boka in lördag 18 Oktober kl 10:00!
För motståndet då står BK Sture, varmt välkomna!